فروشگاه فایل Html, Android, Pdf - فایل های مورد علاقه و نیاز خود را بیابید و دریافت کنید!.

محل لوگو

آمار سایت

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 47
  • بازدید دیروز : 58
  • بازدید کل : 262476

لزوم مشاوره و آموزش های پيش از ازدواج


لزوم مشاوره و آموزش های پيش از ازدواج

لزوم مشاوره و آموزش های پیش از ازدواج

ازدواج کردن آن هم بدون در نظر گرفتن آموزش های مقدماتی، درست مانند شروع یک کار تجاری بدون درنظر گرفتن سود و زیان است. همان طور که مطلع هستید نیمی از ازدواج ها به طلاق ختم می شوند و می توان گفت که از این نیمه باقی مانده که برای مدت زمان زیادی در ازواج های دائمی باقی می مانند تنها 50% از آنها از زندگی خود رضایت داشته و خوشحال هستند.
متأسفانه بسیاری از خانم ها و آقایونی که با هـم آشنا می شوند و پس از مدتی، تصمیم به ازدواج با یکدیگر می گیرند، هیچ گونه توجهی به این آمار و ارقام نمی کنند.
یک حقیقت:
اگر نخواهید این حقایق را در نظر بگیرید و فقط از روی شانس و اقبال انتظار داشته باشید که ازدواج موفقی در پیش رو داشته باشید، باید بدانید که احتمال موفقیت شما در رابطه، یک به چهار است.

به هر حال تکنیک ها و شیوه های متنوع زیادی وجود دارند که با استفاده از آنها می توان موفقیت زندگی مشترک را تضمین نمود.
اکثر زوج ها متوجه نیستند که کلاس های آموزشی پیش از ازدواج می توانند تا حد بسیار زیادی از احتمال طلاق بکاهند.

تحقیقات گویای این مطلب هستند که شرکت در این دوره های آموزشی می توانند تا 30% احتمال بروز نفاق و جدایی را کاهش داده و زوجین را به سمت زندگی شادتری هدایت نمایند.
شرکت در این قبیل کلاس های مشاوره همچنین می تواند از استرس های شایع زمان پیش از ازدواج نیز بکاهد. تنها کمی تلاش می تواند احتمال موفقیت شما را در درازمدت افزایش بخشد.

دختران و پسران، قبل از ازدواج باید هر کاری که از دستشان برمی آید را انجام دهند تا بتوانید رؤیاهایشان درباره یک ازدواج موفق را به حقیقت مبدل کنند و زندگی فوق العاده و واقعی برای خود ایجاد نمایند و برای بقای آن از هیچ تلاشی مضایقه نکنند.

آمادگی های پیش از ازدواج وابسته به حقیقت است و برای تداوم بخشیدن به ارتباط ضروری می باشد. این کار شما را به طور ضمنی برای رویارویی با چالش های آتی که هر زوجی به طور اجتناب ناپذیر با آن مواجه خواهد شد، آماده می کند. بهتر است این کار را در همین ابتدای رابطه که هر دو نفر سرشار از انرژی و تازگی هستند، انجام دهید. در این یک مورد به خصوص، نباید سرتان را در برف ها فرو کنید و خودتان را به بیراهه بزنید.

پژوهش های اخیر حاکی از آنند که در حدود یک سال پیش از ازدواج و یا حتی 6 ماه قبل از آن فرصت بسیار مناسبی است که به مراکز مربوطه مراجعه کنید و در کلاس ها و دوره های آموزشی آمادگی برای ازدواج شرکت کنید. در این زمان میزان استرس و عادات منفی در پایین ترین حد خود قرار دارد و می توان از همان لحظه الگوهای ارتباطی را برقرار و محقق ساخت. این دوران درست زمانی است که مشکلات خیلی راحت تر به نظر می آیند و قابل حل می باشند.

زوجین در بدو شروع رابطه با درخواست های بیشتری روبرو هستند. با توجه به زندگی مکانیکی عصر اخیر، شرایط به گونه ای است که برقراری ارتباط قدری دشوار می نماید.

این روزها اغلب مشاهده می شود که زوجین هر دو نفر مشغول به کار هستند و بچه دار شدن را برای بعد موکول می کنند. واقعاً شرایط سختی را دارند. در این شرایط هر دو نفر باید از شیوه های ارتباطی بسیار قوی برخوردار باشند تا بتوانند مشکلات متفاوت را حل کنند، صمیمت موجود را حفظ کرده و اهدافی را تنظیم نموده و برای رسیدن به آن ها تلاش کنند. بدون وجود یک چنین ساختاری طرفین خیلی راحت مغلوب استرس و فشار شده و خود را می بازند.

مشکلات خیلی راحت تر از آنچه فکرش را می کنند وارد زندگی آنها شده و ریشه ی ارتباطشان را می خشکاند. البته اغلب افراد در ابتدای رابطه انتظارات مثبت غیر واقعی را در سر می پرورانند که به ندرت کم و کمتر خواهد شد. افرادی که در خانواده ی های طلاق به دنیا آمده اند و یا شاهد زندگی ناموفق والدینشان بوده اند، ممکن است خواهان انتظارات غیر واقعی و غیر منطقی از زندگی زناشویی خود باشند که همین مطلب باعث می شود در زندگی مشترک خود به موفقیت دست پیدا نکنند.

آمادگی های پیش از ازدواج به عنوان یک فاکتور مصون کننده عمل کرده و شما را قادر می کند که قابلیت هایتان را ارتقاء بخشیده و کمکتان می کند که راحت تر بتوانید از عهده مقابله با مشکلات بالقوه بر آیید. برای این که بتوان در زندگی موفق شد زوجین باید از تمام مزایای موجود بهره بگیرند.

مشاوره و آموزش پیش از ازدواج چیست؟
باید اذعان داشت که در بیشتر موارد، به ندرت اتفاق می افتد که زوجین در این جلسات شرکت کنند، اما به هر حال در این میان عده ی انگشت شماری نیز هستند که در جلسات آمادگی پیش از ازدواج شرکت می کنند. تعداد این جلسات می تواند از یکی دو جلسه شروع شده و تا چندین مرحله ادامه پیدا کند. گاهی اوقات دفتر ارزیابی و آموزش مهارت ها نیز به آن اضافه می شود. به هر حال محتوی و مدت زمان این نوع جلسات مشاوره به جهت گیری زوجین و مشاوران بستگی دارد؛ اما متأسفانه همیشه نمی توان در یکی دو جلسه کلیه مواردی را که زوجین باید نسبت به آن آگاهی پیدا کنند را مطرح کرد و در یکی دو جلسه همه ی مطالب مهم را تحت پوشش قرار داد.

جلسات مشاوره و کلاس های آموزشی آمادگی ازدواج را می توان به عنوان نوعی رویکرد مکمل و یا متناوب در نظر گرفت که خانم ها و آقایون نامزد کرده را با مهارت ها، عادات، و نگرش های یک زندگی موفق آشنا کرده و با آموزش تکنیک های غنی، راه را برای رسیدن به موفقیت هموار می سازد. زوجین همچنین با بهره گیری از این روش ها می توانند انتظار یک زندگی موفق و طولانی مدت راداشته باشند. باید توجه داشت که این نوع جلسات در ردیف کلاس های آموزشی قرار می گیرند و نه درمانی.

برخی از این جلسات آموزشی وابسته به ارگان های مذهبی هستند و برخی دیگر از سوی گروه های غیرمذهبی برگراز می گردند. در این جلسات مباحث عامی که ممکن است هر زن و مرد تازه ازواج کرده ای با آن برخورد کنند، مطرح می گردد. برخی از افراد تصور می کنند که این نوع آموزش ها مانند تعلیم رانندگی یا آمادگی برای امتحان معمولی و پیش پا افتاده هستند اما باید به این افراد گوشزد کرد که چنین نیست.

کتاب اخیر "سوزان پیور" با عنوان: "سؤال سخت: 100 سؤال که باید پیش از گفتن "بله" از خود بپرسید" در میان پرفروش ترین کتاب های سال قرار دارد. خواندن این کتاب می تواند به افرادی که قصد ازوداج دارند کمک کند تا وارد یک فضای حمایت کننده شده و چهارچوبی خاص را در نظر بگیرند که به واسطه ی آن بتوانند این سؤالات را از خود پرسیده و ببینند با پاسخ هایی که به آنها می دهند آیا می توانند در زندگی با فرد موردنظر به موفقیت دست پیدا کنند یا خیر.

هر نوع آموزش های مقدماتی که زوجین برای خود انتخاب می کنند – چه مذهبی و چه انواع غیرمذهبی – به هر حال باید شامل فعالیت هایی باشد که به آنها توانایی ها و مهارت های بالایی را می دهد تا بتوانند با چالش های اجتناب ناپذیر زندگی مواجه شده و آنها را در یک رابطه ی سرسپرده قرار داده و قابلیت زندگی مشترک را به آنها اعطا کند.
در این جلسات باید به دنبال چه بود؟


در اینجا لیست مختصری از 7 نوع مهارت ارتباطی که وابستگی مستقیم آن با موفقیت در ازدواج ثابت شده است را برایتان ذکر کرده ایم: • سازش.
• انتظارات.
• شخصیت و اصالت خانوادگی.
• نحوه ی برقرای ارتباط.
• نحوه تجزیه و تحلیل مشکلات و تعارض ها.
• صمیمیت و رابطه جنسی.
• اهداف بلندمدت.

باید مطمئن باشید که در جلسات مشاوره کلیه این مباحث مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

در این قسمت سؤالاتی را مطرح می کنیم که می تواند به شما کمک کند تا کلاس های آموزشی مفیدی را برای کسب آمادگی پیش از ازدواج برای خود انتخاب کنید:
آیا کلاس های موردنظر حامل پرسشنامه ی ارزیابی فردی هست که شما بتوانید به واسطه ی آن نقاط ضعف و قوت خود را دریابید و ببینید باید بر روی چه قسمت هایی بیشتر کار کنید؟
چند زوج دیگر مانند شما در آن کلاس ها شرکت می کنند؟
اگر کلاس ها در گروه های کوچک تری برگزار شوند، کیفیت بالاتر خواهد بود و مشاوران این امکان را پیدا می کنند که به صورت ویژه با هر یک از زوج ها صحبت کنند. از سوی دیگر هر چقدر تعداد شرکت کنندگان در یک کلاس کمتر باشند، کلاس می تواند خیلی جامع تر، فراگیرتر و سیستماتیک تر برگزار شود.

آیا کلاس ها به طور اخص بر روی نیازهای زوج هایی که به تازگی با هم نامزد کرده اند و تازه عروس و دامادها و نیازهایشان متمرکز شده است؟

گاهی اوقات برخی از این کلاس ها هستند که مشکلات زوج های جوان را با سایر مشکلاتی که که ممکن است زوجین در سال های بعدی ازدواج با آن روبرو شوند را با هم مخلوط می کنند و در یک کلاس به بحث و بررسی در مورد آنها می پردازند. این امر ممکن است تا حدی زوج های جوان را از مسیر اصلی اهدافشان دور کند.

آیا کلاس و یا رویکردهای مشاوره ای آن قدر انعطاف پذیر هستند تا به شما اجازه دهند که مهارت های فردی یادگیریتان کار کنند و برای همه ی افراد مفید واقع شود و یا تنها قشر خاصی را تحت پوشش قرار می دهد؟

بهترین گزینه این است که ابتدا کلیه ی تکنیک های ارتباطی و شیوه های حل کشمکش ها را آموزش ببینید و بعد مهارت ها و استراتژی هایی را انتخاب کنید که با رابطه ی شما همخوانی و هماهنگی بیشتری داشته باشد و نیازهایتان را برآورده سازند.

آیا مباحثی که در این کلاس ها به شما آموزش داده می شوند برگرفته از تحقیقات مخصوص در زمینه ازدواج و زندگی مشترک هستند؟
آیا این کلاس ها و جلسات مشاوره به شما و همسرتان کمک می کند که بر روی اهداف و استراتژی های مدیریت تمرکز کرده و مباحث مشکل آفرین زندگی تان را که تا کنون راه حلی برایشان نداشتید را حل نمایید.

پاسخ به این قبیل سؤالات می تواند به شما کمک کند تا با دید بازتری، کلاس هایی را انتخاب کنید که از هر نظر برایتان مفیدتر است و کاربردی تر خواهند بود.

اگر احساس کردید که در این جلسات، مربیان و یا مشاوران، برخی از نکات مهم و و ضروری و حائز اهمیت را از قلم انداخته اند، زوجین باید در کلاس برنامه های تکمیلی شرکت کرده و مطرح کنند.
اکثر زوج ها ابتدا در کلاس های آموزشی پیش از ازدواج شرکت می کنند و سپس هم از نقطه نظر مذهبی و هم غیرمذهبی و به تحلیل و بررسی ارتباط خود می پردازند.

خلاصه:
به طور کلی لازم است پدران و مادران هم قبل از ازدواج فرزندان خود، خودشان بتوانند فرزندان در حال اردواج را به سوی ازدواج بهتر هدایت کنند یا فرزندان در کلاس های قبل از ازدواج شرکت کنند و یا با خواندن کتاب های مفید در رابطه با ازدواج بهتر، دانسته های خود را تکمیل کنند و نکات بسیار مهم و اساسی را از مشاوران و کتاب های مفید دریافت کنند و پایه و اساس زندگی خود قرار دهند.

اکنون لازم است یادآوری کنیم که مسئله ازدواج از حساسیت بالا برخوردار است و تعداد بسیار اندک از مشاوران و کتاب ها هستند که به نحو عالی و به بهترین وجه میتوانند راهنمای بسیار خوبی باشند زیرا مطالعه ی کتاب های گوناگون و مواجه شدن با فراوانی مطالب شبیه هم در رابطه با ازدواج، باعث سردرگمی می شود و لازم است در انتخاب کتاب دقت لازم را انجام دهید و بهترین را انتخاب کنید.

برای انتخاب بهترین کتاب کافیست تحقیق کنید و زمان هایی را به تحقیق خود اختصاص دهید و در کتابخانه ها و در اینترنت به دنبال منابع معتبر باشید.
منبع: سالنامه سلامتی مؤسسه محک

  انتشار : ۱۹ آذر ۱۳۹۹               تعداد بازدید : 988

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

پشتیبانی توسط : فورکیا 4kia.ir

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما