فروشگاه فایل Html, Android, Pdf - فایل های مورد علاقه و نیاز خود را بیابید و دریافت کنید!.

محل لوگو

آمار سایت

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 64
  • بازدید دیروز : 125
  • بازدید کل : 255729

دژاوو - وقایع از پیش دیده شده


دژاوو - وقایع از پیش دیده شده

پدیده دژاوو (آشناپنداری) - وقایع از پیش دیده شده

دژاوو(deja vu) یک واژه فرانسوی به معنی "از پیش دیده شده" می باشد.
دژاوو عبارت است از احساسی که گویی شما صحنه، فرد و یا شیئی را قبلاً دیده و تجربه کرده اید، در حالی که برای نخستین بار است که با آن مواجه میشوید. این احساس آشنایی عجیب و غریب معمولاً با بهت و ترس نیز همراه است. وجه تمایز آن با پیش آگاهی (precognition) آنست که دژاوو درحین واقعه تجربه میگردد و نه پیش از آن.
70 درصد افراد جهان حداقل یک بار در طول زندگی خود چنین پدیده ای را تجربه کرده اند.
بیش از 40 نظریه در رابطه با علت پیدایش این پدیده مطرح گردیده است.
حالت دژاوو معمولاً بین 10 تا 30 ثانیه به طول می انجامد.
اصطلاح دژاوو برای نخستین بار توسط امیل بویراک در سال 1876 میلادی مطرح گردید.

دلایل غلط بروز دژاوو:
تناسخ روح - دخالت روح انسان - روشن بینی - حواس فراطبیعی - پیش آگاهی.

دژاوو مزمن:
برخی افراد سالخورده به طور مداوم چنین پدیده ای را تجربه می کنند. حتی از مراجعه به پزشک سرباز می زنند، چرا که تصور می کنند قبلاً به پزشک مراجعه کرده اند، اما مشکلشان حل نگردیده است. به باور پژوهشگران این افراد دارای نارسایی در لوب گیجگاهی می باشند. مداراتی که وقتی شما چیزی را به خاطر می آورید فعال می گردند، در این عارضه همواره در حالت روشن باقی می مانند. بنابراین خاطراتی را خلق می کنند که عملاً وجود نداشته اند.

دژاوو به دو دسته تقسیم بندی می گردد:
1. دژاوو تداعی گر:
در افراد سالم روی می دهد. این حالت هنگامی که شما چیزی را می بینید، می شنوید و یا می بویید، احساسی را در شما پدید می آورد، که در آن چیزهایی که پیشتر دیده اید، شنیده و یا بوییده اید را برایتان تداعی می کند. این نوع دژاوو یک تجربه مبتنی بر حافظه است و مراکز حافظه در مغز مسئول پیدایش آن می باشند.

2. دژاوو بیولوژیکی:
در افراد مبتلا به صرع لوب گیجگاهی روی می دهد. این بیماران معمولاً درست پیش از تجربه تشنج، دژاوو را تجربه می کنند. این نوع دژاوو با نوع قبل به طور واضح و بارزی متفاوت است.
فردی که دژاوو بیولوژیکی را تجربه می کند، به واقع باور دارد که این شرایط را عیناً در گذشته تجربه کرده است، و نه یک احساس لحظه ای که فوراً ناپدید می شود.

نکته: دژاوو در اختلالات روانی نظیر اضطراب، افسردگی، اختلالات گسستگی و اسکیزوفرنیا نیز مشاهده میگردد.

نکته: رده سنی بین 15 تا 25 سال بیش از سایر گروه های سنی دژاوو را تجربه می کنند. تجربه دژاوو با افزایش سن کاهش می یابد.

نکته: پدیده دژاوو بیشتر توسط افرادی که بیشتر سفر میکنند، متمول بوده، از تحصیلات بالاتری برخوردارند، قوه تخیل فعال تری دارند، قادر به یاد آوری رؤیاهای خود هستند و روشنفکرتر هستند تجربه می گردد.

نکته: برخی پژوهشگران اعتقاد دارند دژاوو بیشتر در زمان هایی که فرد مضطرب و دارای استرس است بیشتر تجربه می گردد. برخی نیز عکس این فرضیه را قبول دارند یعنی هر چه فرد آرام تر و آسوده خاطر تر باشد، احتمال این که دژاوو را تجربه کند بیشتر است.

• نظریه های پیشتاز:
1. توجه تقسیم شده (divided attention):
این نظریه به نظریه تلفن همراه نیز شهرت دارد، هنگامی که ما حواسمان به چیزی منحرف می گردد (صحبت با تلفن همراه)، باز به طور نیمه خودآگاه (زیر آستانه ای) وقایع پیرامون خود را به حافظه می سپاریم، اما ممکن است آنها را به طور آگاهانه در حافظه خود ثبت نکنیم. سپس وقتی که ما فرصت می یابیم به عملی که در حال انجامش میباشیم تمرکز یابیم (رانندگی)، پیرامون ما آشنا به نظر خواهند رسید.

برای مثال وقتی که شما برای نخستین بار وارد منزلی می شوید، توجه شما بیشتر به صاحبخانه معطوف است، اما مغز شما در این حین خانه را از حیث دیداری، شنیداری و یا بویایی مورد پردازش قرار میدهد و شما وقتی که به خانه نظر می افکنید، چنین می پندارید که قبلاً آن جا بوده اید.

تجربه اولیه یا به طور کامل مورد توجه قرار نگرفته و یا بدرستی و با جزئیات در حافظه رمز گذاری نشده است. بنابراین شرایط فعلی آغازگر یادآوری اجزاء از گذشته می شود. فرد از آنجایی که دقت کافی نکرده، عمده تجربه اولیه را فراموش کرده است. تجربه اولیه ممکن است چند ثانیه تا چند دقیقه قبل از حالت دژاوو روی داده باشد.

نکته: ذهن ناخودآگاه، اندکی سریع تر از ذهن خودآگاه ما شرایط پیرامون ما را پردازش و ادراک می کند.

2. نظریه ی هولوگرام (hologram theory):
خاطرات همچون هولوگرام می باشند یعنی شما می توانید کل تصویر 3 بعدی را توسط هر کدام از اجزاء کل بازآفرینی کنید. هر چه آن اجزاء کوچک تر باشند، تصویر نهایی مبهم تر خواهد بود.

دژاوو هنگامی رخ می دهد که برخی از جزئیات موجود در محیطی که ما در آن حضور داریم (صحنه، بو، صدا) مشابه برخی بقایای خاطره ما از گذشته است، که مغز ما صحنه کامل را از روی اجزاء (موجود فعلی) بازآفرینی کرده است.

3. پردازش دوگانه (dual proccesing) و یا تأخیر دیداری:
این پردازش مبتنی است بر این که چگونه مغز، اطلاعات جدید را پردازش کرده و خاطرات کوتاه مدت و بلند مدت را ذخیره می کند. به باور برخی دانشمندان پاسخ به تأخیر افتاده نورولوژیکی علت دژاوو است. از آنجایی که اطلاعات به مرکز پردازش مغز از طریق بیش از یک مسیر وارد می گردد، امکان دارد که گاه آن تلفیق و ترکیب اطلاعات با یکدیگر همزمانی نداشته باشند. لوب گیجگاهی چپ مغز مسئول طبقه بندی اطلاعات ورودی می باشد.

لوب گیجگاهی اطلاعات را دو مرتبه، با یک تأخیر چند میلی ثانیه ای بین ارسال دو پیام دریافت می کند. یک بار مستقیماً و یک بار دیگر از راه انحرافی از نیمکره راست مغز. چنانچه تأخیر ارسال پیام دوم اندکی بیشتر از معمول طول بکشد، مغز ممکن است اطلاعات را به غلط زمان بندی کرده و به عنوان یک حافظه پیشین ثبت کند، که در این صورت حس ناگهانی آشنایی به انسان دست می دهد.

- مسیر سیگنال های دو چشم به سمت مغز از حیث طول اندکی متفاوت است. مغز اطلاعات را از یک چشم دریافت کرده و فوراً در حافظه ثبت می کند. لحظه ای بعد سیگنال از چشم دوم به مغز می رسد.
سپس مغز فوراً در می یابد که اطلاعات دریافتی آشنا است، دقیقا مشابه آنچه در حافظه موجود است. هرگاه اختلاف ورود اطلاعات دو چشم بیش از 0.025 ثانیه به طول انجامد، ممکن است مغز دو تصویر را یک تصویر واحد تفسیر نکرده و حالت دژاوو به انسان دست دهد.

- انسان در واقع دو روش پردازش اطلاعات دیداری مجزا در مغز خود دارد. یک مسیر ساقه مغز که در مراحل اولیه تکامل، مغز برای پردازش اطلاعات دیداری از آن استفاده می کرده است و مسیر جدید تالاموس که انسان امروزی از آن استفاده می کند، چرا که کارآمدی و سرعت عمل آن بیشتر است.
سرعت پردازش اطلاعات دیداری در مرکز تالاموس 0.025 ثانیه سریع تر از مرکز ساقه مغز است. برخی افراد که کماکان مسیر قدیمی ساقه مغزشان فعال است، مغز دو تصویر مجزا از یک صحنه دریافت می کند که دژاوو را پدید می آورد.

4. منابع دیگر خاطرات:
ما دارای خاطرات ذخیره شده فراوانی از جوانب گوناگون زندگی خود هستیم. نه تنها از تجارب شخصی خودمان بلکه از تجارب دیگران، فیلم های سینمایی، تصاویر و کتاب های که مطالعه کرده ایم.
ما ممکن است خاطرات محکمی از چیزهایی که دیده و یا خوانده ایم در حافظه مان داشته باشیم، بدون این که آنها را شخصاً تجربه کرده باشیم. به مرور زمان این خاطرات ممکن است به ذهن ما رانده شوند.
وقتی ما چیزی را می بینیم و تجربه می کنیم که بسیار شبیه یکی از همین خاطرات است، به ما احساس دژاوو دست می دهد.

5. رؤیاها:
عقیده بر آن است که رؤیاها مستقیماً بدون ورود به حافظه کوتاه مدت در حافظه بلند مدت ثبت می شوند. دژاوو ممکن است خاطره یک رؤیای فراموش شده با عناصر یکسان در تجربه فعلی در بیداری باشد.

6. عقیده زیگموند فروید:
دژاوو هنگامی روی می دهد که فرد خود به خود یک خیالپردازی ناخوداگاه را به خاطر می آورد. از آنجایی که (آن خیالپردازی) ناخودآگاه است مضمون و محتوای خیال پردازی از سطح آگاهی بلوکه شده است. اما حس آشنایی (به خودآگاه) نشت می کند و تجربه دژاوو را پدید می آورد.

7. اختلال در فرآِیند حافظه علت ایجاد دژاوو می باشد:
مراکز حافظه در مغز:
1. قشر پیش پیشانی + هیپوکامپ (hippocampus): مسئول یادآوری آگاهانه می باشند.
2. اتصالات قشر مخ + قشر پاراهیپوکامپال (parahippocampal gyrus): مسئول احساس آشنایی می باشند.

نکته: قشر پاراهیپوکامپال (parahippocampal gyrus) ما را قادر می سازد تا تعیین کنیم چه چیز برایمان آشنا و چه چیز آشنا نیست (بدون بازیایی خاطره خاص آن). مسئولیت حافظه بلند مدت را نیز بر عهده دارد.
نکته: هیپوکامپ ما را قادر می سازد تا آگاهانه وقایع را به خاطر آوریم.
3. آمیگدال (بادامه) (amygdala): مسئولیت هشیاری ما در زمان حال را بر عهده دارد.
4. هیپوتالاموس (hypothalamus): مسئولیت حافظه ی کوتاه مدت انسان را بر عهده دارد.

ما اطلاعات را از محیط می گیریم و آن را در حافظه کوتاه مدت خود نگه می داریم و سپس با حافظه بلند مدت خود مقایسه کرده و تصمیم گیری می کنیم. اما دژاوو وقتی پیش می آید که اطلاعات دریافت شده از محیط به جای پردازش شدن در بخشی از مغز که مسئول پردازش زمان حال است (بادامه) به دلایل خاصی در قسمت های مربوط به حافظه کوتاه مدت یا بلند مدت (هیپوتالاموس یا پاراهیپوکامپال) پردازش می شوند. در این شرایط چیزهایی که از محیط توسط مغز دریافت می شوند، برای انسان احساس "خاطره بودن" می دهند و در اینجا است که حالت دژاوو به انسان دست می دهد.

نکته: دژاوو زمانی رخ می دهد که قسمت پاراهیپوکامپال به طور موقت بر اثر فعالیت طبیعی هیپوکامپ فعال می گردد.
نکته: همپوشانی میان سامانه های عصبی، مسئول حافظه ی کوتاه مدت و حافظه ی بلند مدت، علت ایجاد دژاوو می باشد.

انواع دژاوو:
deja vecu = از پیش تجربه شده.
deja senti = از پیش حس شده.
deja visite =از پیش بازدید شده.
deja voulu = از پیش آرزو شده.
deja entendu = از پیش شنیده شده.
deja eprouvre = از پیش تجربه شده.
deja fait = از پیش انجام شده.
deja pense = از پیش اندیشیده شده.
deja su = از پیش دانسته شده.
deja dit = از پیش بیان شده (مضمون).
deja lu = از پیش خوانده شده.
deja reve = از پیش در رؤیا دیده شده.
deja parle = از پیش بیان شده (عین واژه ها).
deja recontre = از پیش ملاقات شده.

نکته:
جامائس وو (جومس وو) jamais vu:
جومس وو به معنی"هرگز دیده نشده" حالت عکس دژاوو می باشد. هرگونه وضعیت و صحنه آشنا که برای ناظر ناآشنا به نظر رسد. فرد در یک لحظه یک شخص، واژه و یا مکان آشنا را نمی تواند تشخیص بدهد و تصور می کند تا به حال با آن روبرو نشده است. مثلاً وقتی با دوست خود در حال صحبت کردن می باشید، ناگهان تصور می کنید با یک فرد غریبه در حال گفتگو هستید.

نکته:
پرسک وو (presque vu) :
پرسک وو به معنی"تقریباً دیده شده" می باشد. به حالتی اطلاق می گردد که اطلاعات آشنا بوده و اما دسترسی به آنها امکان پذیر نیست. اصطلاح "نوک زبان بودن" می باشد.
منبع: سالنامه سلامتی مؤسسه محک

 

  انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۹               تعداد بازدید : 1006

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

پشتیبانی توسط : فورکیا 4kia.ir

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما